Back to top

Blog

Datum: 
10.07. 2017
Autor: 
Jan Šmejkal, Ing. Pavel Havránek

Ransomware je strašák poslední doby a vděčné téma více či spíše méně poučených novinářů, kteří z toho dělají problém srovnatelný s islámským teroristem. A fakt, že se z řešení následků nákazy stává občasný kolorit naší práce ještě neznamená, že se proti útokům ransomware nelze úspěšně bránit – spíše naopak, úspěšnost nákazy ransomware signalizuje nedodržení základních postupů a nevyužití moderních možností ochrany. Pojďme se tedy podívat jak by to mělo být správně.

Datum: 
08.05. 2017
Autor: 
Bc. Pavel Polcar

Formuláře jsou specifickým typem dokumentu spravovaným v DMS (na portále). Pomocí formulářů se na portále dají realizovat různé aplikace na sběr dat, workflow informací a schvalování různých požadavků. V tomto příspěvku se podíváme na aktuální situaci při implementaci formulářů v rámci platformy SharePoint, zejména na nové řešení PowerApps.

Datum: 
27.04. 2017
Autor: 
Ing. Lubomír Novák

Je tomu více než půl roku, co spatřila oficiálně světlo světa poslední verze operačního systému Windows Server 2016 a přesto se nám v drobných obměnách stále opakují stejné dotazy k jeho licencování. Vzhledem k tomu, že se jedná o základní kámen firemní infrastruktury, je dobré znát alespoň základní skutečnosti, než-li se pustíme do pořízení licencí.

Datum: 
07.03. 2017
Autor: 
Ing. Pavel Havránek

V dnešním článku navážeme na tématiku zálohování, po hardwarové stránce diskutovanou v jednom z předchozích článků, a podíváme se na otázku softwaru. Využijeme na to dva příklady konkurenčních řešení (Arcserve UDP a Veeam Backup&Replication alias VBR ), která jsou již tradičně v nabídce CDL a jsou právě po poslední inovaci – UDP na v6.5 a VBR na v9.5.

Datum: 
02.02. 2017
Autor: 
Ing. Pavel Havránek

Nedávno jsem byl přizván ke konzultaci na téma dostupnosti IT, abych po hodině diskuse (kdy jsme si pořád nějak nerozuměli) zjistil, že klienta trápí QoS a jde jen o zmatení pojmů. Tj. že jeho aplikace dává správné výsledky (jsou platné), dává je správně i opakovaně (jsou tedy spolehlivé), dokonce je dává kdykoliv (vše je tedy dostupné) ale "jen" trpí tím, že pro uživatele je odezva nekomfortní, zejména v určité (bohužel pracovní) části dne. Proto se v tomto příspěvku podívejme na otázku QoS, tedy Quality of Service.

Datum: 
01.02. 2017
Autor: 
Ing. Pavel Havránek

Mám důvodné podezření (podpořené stovkou konzultací u zákazníků na toto téma), že když se optám deseti lidí co si představují pod pojmem „kvalitní IT“, dostanu 20 různých odpovědí … Pojmy kvality každý v branži používá, bohužel stále dochází k záměnám kontextu či významu a častým nedorozuměním – proto se v tomto článku pokusím býti průvodcem po světě pojmů, doporučení a norem v oblasti spolehlivosti, provozuschopnosti, kontinuity provozu a kvality služeb v IT.

Datum: 
01.12. 2016
Autor: 
Ing. Pavel Havránek

Nová verze vedoucí virtualizační platformy VMware vSphere 6.5., uvedená na trh minulý měsíc, se snaží o nemožné – zdokonalit již tak dokonalou a spolehlivou platformu pro budování cloudových i on-premise clusterů. Protože našimi zákazníky jsou vesměs společnosti, které mají vlastní datová centra, podívejme se podrobněji na inovace, které se jich mohou týkat.

Datum: 
08.11. 2016
Autor: 
Ing. Pavel Havránek

Požadavky na datovou komunikaci v lokálních sítích LAN se mění stejně tak, jak se vyvíjí architektura aplikací a postupuje virtualizace prostředí. To se pak promítá i v dalším rozvoji vlastností aktivních prvků LAN, o nichž bude tento článek.

Datum: 
08.11. 2016
Autor: 
Ing. Pavel Havránek

Masové rozšíření WiFi technologie, kterou dnes používá takřka každý vede k tomu, že je nám vše důvěrné známé, jasné... ale je tomu skutečně tak? Vývoj posledních let je v oblasti WiFi velmi rychlý a zvláště poslední verze standardu 802.11 ac Wawe2 je natolik přínosná, že stojí za to se na ní podívat důkladněji a pouvažovat o upgradu starých AP.

Datum: 
08.11. 2016
Autor: 
Ing. Pavel Havránek

Se zálohováním dat se pojí i otázka výkonu celého řešení – tedy za jak dlouho zazálohuji a obnovím data? Bohužel je smutným faktem, že si část IT populace tuto otázku neklade a nestačí se pak divit ... pojďme tedy věnovat chvíli výkonu a času disputaci na toto téma.